Kahe lasteaia koos õppimine

Septembris käivitus Päikesekiire ja Tarvastu lasteaedade vaheline koostööprojekt “Kahe lasteaia koos õppimine“ mida toetab Euroopa struktuuri- ja investeerimisfond. Projekti peaeesmärk on kujundada Tarvastu ja Päikesekiire lasteaedade meeskondades võimekust rakendada õuesõppe meetodeid, tõhustada õppiva organisatsioonina toimimist ning õppida üksteise kogemustest. Esimene sisukas ja inspireeriv koolipäev “Õues mängides targemaks!“ toimus 3. septembril Kopra talus, kus õuesõppe koolitaja Lehte Tuuling meile esmalt teoreetilisi teadmisi jagas. Järgnesid põnevad ja praktilised tegevused õues. Koolipinki ja õpiõue jagas kogu lasteaia personal.

Teine õuesõppeline koostegemise sisukas ja rollimänguline päev toimus 23. septembril Kärstna mõisa pargis. “Sügis õues, rõõm on põues!“ nii kõlas kahe lasteaia koolieelikute hõise, kui retkejuht jänes koosõppimis päeva Kärstna mõisa pargis avatuks kepsles. Koos siili, orava, karu ja hiirega mängisime loodusbingot, õppisime luubi ja mõõdulindi kasutamist. Looduse ilust meisterdasime järjehoidjaid ja lõkke läheduses sai hoo sisse pillipidu, mida siinsed pargielanikud polnud varem kuulnudki. Tõsi, sügis oli õues ja rõõm meie põues ning kui bussid lasteaedade suunas tagasi vurama hakkasid, haaras iidne tamm jänesel sabast kinni ja sosistas ürgses puude keeles: “Teiega oli tore!“.

Kolmandaks ühiseks õueõpilooks kujunes õpetajate õuesõppe seminaripäev Vanaõue puhkekeskuses 8. oktoobril. Hommikut alustasime ühise metsaretkega, mille käigus korjasime pihkudesse põnevat, mida meisterdamiste töötubades kasutada. Peale kosutavat retke jaotati meid kahte töögruppi. Ühes neist meisterdasime endale juhendaja kaasabil samblase õueõpsi, keda siis lustlikus ühisringis teistele tutvustasime. Teises töötoas tutvusime Piximakey ning Cinemini võimaluste maailmaga. Koostöös valmisid lõbusad ja loovad multikaklipid metsast kaasa toodud materjali abil. Teemaks õuesõppe temaatikasse sobivad vanasõnad – ikka nii, et vanasõnu vääname ja kõnekäände kääname.

Meie viimane kohtumine toimus 25. oktoobril Päril. Päikesekiire lasteaia lapsed ja täiskasvanud teavad, et Päril on mõnusalt mudased matkarajad. Aga enne veel, kui asusime matkateele, tantsisime matkajalad soojaks ning tutvusime matkavarustusega. Matkateed aitas huvitavamaks muuta matkabingo, kogesime küla ja matkarada erinevate meeltega – kuidas lõhnavad heinamäed ja mullikalauda ümbrus; mis tunne on, kui kaaslane on sulle silmadeks. Veendusime, et hilissügises võib leida ka värve, isegi roosat ja sinist. Selleks, et oskasime ennast ja kaaslast aidata ka õnnetuse korral, oli meile esmaabi tarkust tulnud jagama Punase Risti õpetajad Merit ja Sirje. Ja et mälestus kauem kestaks, saime kaasa nutitegevusena ko-du-se ü-lesan-de. Lapsed koos oma õpetajatega saavad leida ka oma lasteaia ümbrusest kauneid vaateid, mida raamida, üles pildistada ja oma kaaslastega jagada. Sõpradega koos maailma avastamine teeb olemise mõnusaks!

Kirjatüki panid kokku Tiiu Rõõm, Merike Tulp, Viive Mägi, Astra Jamnes

Avaldatud 10.05.2022. Viimati muudetud 05.07.2023.