Tarvastu Lasteaeda tunnustati keskkonnamärgisega "Roheline lipp"

Loomise kuupäev 06.06.2024

Tarvastu Lasteaeda tunnustati keskkonnamärgisega „Roheline lipp“

 

11.01.2023 liitus Tarvastu Lasteaed „Rohelise kooli“ programmiga, mis oli ka meie lasteaia arengukava üks eesmärkidest perioodil 2021-2024. „Rohelise kooli“ programm on ülemaailmne keskkonnaharidusprogramm koolidele ja lasteaedadele. Programm toob keskkonnahoidliku mõtteviisi õppeasutuse tegemistesse süsteemselt ja terviklikult, aidates lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks.

Tarvastu Lasteaia lapsed tegutsevad järjepidevalt keskkonnahoiu radadel ning saavad aina teadlikumaks, milline on keskkonda säästev eluviis ning kuidas toimetada nii, et kõigil ja kõigel, mis meid ümbritseb, oleks hea.

Tarvastu Lasteaias on moodustatud „Rohelise kooli“ töörühm, oleme viinud läbi keskkonna ülevaatuse, koostanud tegevuskava, seiranud ja hinnanud nii toidujäätmete teket, prügi sorteerimist kui ka transpordivahendite kasutamist meie lasteaias. Seome tegevused õppekavaga ning aina enam püüame kaasata oma tegevustesse lapsevanemaid ja kogukonda ning tõsta kõigi teadlikkust keskkonda säästvast eluviisist. Selleks, et ka laste teadmisi ning teadlikkust nende rollist keskkonnas tõsta, töötas lasteaias tegutsev Põnnikogu välja keskkonnapõhimõtted, mis on kõikidele lastele väga lihtsasti arusaadavad.

Tarvastu Lasteaias on keskkonna hoiu tähtsustamine igapäeva loomulik osa. Nii on ka meie õppeaasta üheks eesmärgiks toetada ja tõsta laste teadlikkust keskkonnahariduse teemadel, pakkudes lastele soodsat õuesõppe keskkonda (õppeaed, lehekompost, prügi sorteerimine), kus üheskoos aktiivselt õppida, avastada ja uurida isetegemise teel.

Igal õppeaastal osaleme maailmakoristuspäeval. Rühmades on ellu kutsutud projekt „Väikese aedniku aastaring“, kus lapsed saavad näha ja jälgida, kuidas seemnest kasvab taim ning mis saab taimest edasi. Sel õppeaastal osalesid Mustla õppekoha lapsed rahvusvahelisel fotokonkursil „Kasvades oma toiduga“. Lepatriinu rühma ja Puhhi rühma lapsed võtsid osa Küünlaümbriste jahist. Osalesime Digikoristusnädalal. Püüame aina enam kasutada õppetöö läbiviimisel taaskasutatavaid materjale ning lasta oma loovusel lennata. Õppekohtade juurde on koostöös lastevanematega loodud nii putukahotellid kui ka kompostikastid. Lasteaia kodulehel on olemas „Rohelise kooli“ blogi, kus kõik huvilised saavad meie tegemistel silma peal hoida.

Jälgides kogu seda läbimõtestatud tegevust, esitasime taotluse Tarvastu Lasteaiale Rohelise lipu saamiseks. Rohelise kooli programmis osalemise üheks oluliseks verstapostiks on rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud keskkonnamärgise “Roheline lipp” taotlemine. See antakse välja haridusasutustele, kes on järginud programmi 7-sammulist strateegiat ehk viinud läbi keskkonnaülevaatuse, koostanud tegevuskava ja viinud selle ellu ning pannud paika oma keskkonnapõhimõtted. Seatud põhimõtteid järgitakse nii õppetöös, kui ka kogu asutuse tegevuse korraldamisel. Lisaks lastele ja õpetajatele on keskkonnategevustesse kaasatud kõik lasteaia töötajad ja lapsevanemad. Ühiselt oma põhimõtteid meeles pidades valmis analüüs, mille saatsime edasi Tartu Loodusmajale. Peagi saime vastuse, et soovitakse tulla meile lasteaeda külla tutvumiseks Rohelise kooli tegemistega. Ootasime põnevusega ning 13.mai hommikul saabusidki meie juurde Rohelise kooli programmi Eesti koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi ja hindaja Maarja Saare, kes on ka Sindi lasteaia keskkonnatöörühma juht. Meie kohtumine möödus linnutiivul, sest jagada ja arutleda oli palju. Hindajatele jäi silma meie imeline looduskeskkond ning oskus seda kasutada.

Üsna kiirelt saime ka rõõmustava tagasiside, et Tarvastu Lasteaia taotlus keskkonnamärgise "Roheline lipp" saamiseks on saanud hindajatelt positiivse otsuse "Tunnustada". Meie tööd on märgatud ning tunnustatud.

Loodusressursside jätkusuutlikkusele mõeldes on Rohelise kooli programmi põhimõtete järgmine väga oluline. Meie ühine soov on, et lastest kujuneksid ettevõtlikud, vastutustundlikud, keskkonda hoidvad ja säästlikku mõtteviisi väärtustavad inimesed. Tänu programmiga liitumisele on lasteaia keskkonnasäästlik mõtteviis süsteemsem ja terviklikum.

Rohelise Lipu pidulik üleandmine toimus 4.juunil Tallinnas Kultuurikatlas Rohelise kooli aastakonverentsil.

Viimati muudetud 06.06.2024.