ROHELISE KOOLI“ PROGRAMM- MIS SEE ON?
11.01.2023 liitus Tarvastu Lasteaed „Rohelise Kooli“ programmiga. „Rohelise kooli“ programm on ülemaailmne keskkonnaharidusprogramm koolidele ja lasteaedadele. Programm toob keskkonnahoidliku mõtteviisi õppeasutuse tegemistesse süsteemselt ja terviklikult, aidates lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks.
Tarvastu Lasteaia lapsed tegutsevad järjepidevalt keskkonnahoiu radadel ning saavad aina teadlikumaks, milline on keskkonda säästev eluviis ning kuidas toimetada nii, et kõigil ja kõigel, mis meid ümbritseb, oleks hea.
Tänaseks oleme moodustanud „Rohelise Kooli“ töörühma, viinud läbi keskkonna ülevaatuse, koostanud tegevuskava, seiranud ja hinnanud nii toidu jäätmete teket, prügi sorteerimist kui ka transpordi vahendite kasutamist meie lasteaias. Samuti seome tegevused õppekavaga ning aina enam püüame kaasata oma tegevustesse lapsevanemaid ja kogukonda ning tõsta kõigi teadlikust keskkonda säästvast eluviisist. Välja töötamisel on meie enda keskkonnapõhimõtted, mida üsna varsti kõigile tutvustada saame.
Tarvastu Lasteaias on keskkonna hoiu tähtsustamine igapäeva loomulik osa. Nii on ka meie õppeaasta üheks eesmärgiks toetada ja tõsta laste teadlikkust keskkonnahariduse teemadel, pakkudes lastele soodsat õuesõppe keskkonda (õppeaed, lehekompost, prügi sorteerimine), kus üheskoos aktiivselt õppida, avastada ja uurida isetegemise teel.
Igal õppeaastal osaleme maailmakoristuspäeval. Rühmades on ellu kutsutud projekt „Väikese aedniku aastaring“, kus lapsed saavad näha ja jälgida, kuidas seemnest saab taim ning mis taimest edasi. Sel õppeaastal osalesid Mustla õppekoha lapsed rahvusvahelisel fotokonkursil „Kasvades oma toiduga“. Lepatriinu rühma lapsed võtavad osa Küünlaümbriste jahist. Osalesime Digikoristusnädalal. Püüame aina enam kasutada õppetöö läbiviimisel taaskasutatavaid materjale ning lasta oma loovusel lennata. Õppekohtade juurde on koostöös lastevanematega loodud nii putukahotellid kui ka kompostikastid.
Juba varsti on kõigil võimalik silma peal hoida meie „Rohelise Kooli“ tegevustel koduleheküljel asuva blogi kaudu. Ees on ootamas mitmed põnevad väljakutsed.
Ubina rühma koridoris toimus Rohelise Kooli jõulunäitus
18.detsembril toimus Soe õppekohas jõuluküla. Jõuluküla ühe osana oli Ubina rühma koridoris Rohelise Kooli näitus, kuhu lapsed olid valmistanud taaskasutatavatest materjalidest jõuluehteid, kaarte ning kaunistusi. Samuti olid lapsed valmistanud õuele tühjade piimapakkide abil jääskulptuure.
Peredel oli võimalus näitust uudistada ning sellega saime jagada oma tegemisi ka kogukonnale.
SOE LAPSED SAID ROHELISE RAJA
Meie lasteaed on liitunud keskkonnaharidusprogrammiga „Roheline Kool” ja tunnustuse märgiks oleme ka Rohelise Lipu omanikud. Meil on moodustatud Rohelise kooli töögrupp ja me toimetame selle nimel, et keskkonda väärtustav, keskkonda säästev mõtteviis muutuks ikka rohkem ja rohkem meie kõigi igapäevaelu osaks. Töögruppi kuuluvad Hedi Len, Külliki Kullama, Anneli Mikk, Anne – Grete Noormets, Aili Klein, Triin Ristisaar, Sirje Laks.
Asukohast tulenevalt on meie õppekohtade lastel kõigil väga vedanud. Me asume looduse keskel. Lapsed kogevad vahetult nii linnulaulu kui metsapuude müha. Oma lähiümbruses on lapsel võimalik kohtuda erinevate sitikate ja putukatega, uurida taimemaailma ja mängida nii vee, liiva kui ka mudaga.
Rohelise kooli töögrupi Soe maja õpetajate eestvedamisel on Soe õppekoha lastel võimalus oma keskkonda veel paremini tundma õppida, sest 25. novembril, kadripäeval, avati lasteaiaõuel laste oma roheline rada. Rada uudistades saab laps kokku viielt erineva sisuga plakatilt pilte vaadata, lugeda, kaasa mõelda ja koheselt ka loodust vaadelda ja uurida. Plakatid on pilkupüüdvad, lastepärased ja sisukad.
Lustlikule rohelise raja avamispeole kogunesid Soe maja kõik rühmad. Kohal olid ka mõned metsaelanikud: jänesed, hunt ja hiireke. Regilauluga juhatati sisse direktori rõõmus sõnavõtt, mille järel tutvustas Põnnikogu esindaja Ronald - Kristjan Len rajal olevaid plakateid. Iga plakati juures esitas ta sõpradele ka kavala küsimuse, mis palju elevust tekitas. Et avamispeole tulijail külm ei hakkaks, kutsusid jänesed meid hoogsasse tantsuringi, peale mida jätkus pikalaua grillipidu lasteaia terassil.
Et nii rohelise raja avamissündmus kui ka teadmisi jagavad plakatid oleksid lastele meelepärased, olid oma oskuste ja teadmistega abis Liisi Maran, Piret Kuropatkin, Lysandra Reilson, Reet Järveküla, Merike Tulp, Sigrit Letlane ja Tiiu Rõõm. Lõkke – ja grillimeister oli Aalo Lilloja ning lõunalaua õue aitas katta meie kokatädi Imbi Lilloja.
Täname kõiki osalejaid ja abistajaid, kes muutsid selle päeva lastele eriliseks ja meeldejäävaks. Loodame, et Soe maja Roheline rada innustab meie lapsi, lapsevanemaid ja kogukonda veel rohkem armastama loodust ja väärtustama keskkonda, mis meid ümbritseb.
Hedi Len
Soe õppekoha õpetaja, projekti eestvedaja
Maailmakoristuspäev
Riietevahetuslaat oli tõeline HITT- TAASKASUTUS ON MOES
Tarvastu Lasteaias toimus 16.09-20.09 RIIETEVAHETUSLAAT. Peredel oli võimalus tuua lasteaeda väikseks jäänud, kuid korralikke riideid, millega enam midagi teha pole. Samuti mänguasju, mida lapsed soovisid vahetada. Nädala jooksul oli võimalik külastada laata kõikides õppekohtades ning valida endale sobivad riideesemed/jalanõud.
Antud ettevõtmisega püüame tuua nii kogukonna kui oma perede tähelepanu just sellele. et taaskasutus on meie võimalus anda panus jätkusuutliku keskkonna säilitamiseks. Väga paljud pered tõid välja, et tegemist on tõeliselt laheda ettevõtmisega.
Riided, mida keegi endale koju viimiseks ei valinud, rändasid edasi heategevuseks.
Kindlasti jätkame selliste ettevõtmistega.
Lepatriinude rühm võtab osa Kuusakoski Rohejahist
Tarvastu lasteaia Lepatriinude rühm osaleb ka Kuusakoski rohejahil ja ootab endiselt rühma kuni 31.märtsini tühjaks põlenud alumiiniumist teeküünlaümbriseid. Täname kõiki, kes on oma panuse juba andnud.
Lepatriinu lapsed on edukalt käivitanud toidu mitte raiskamise ja jäätmete sorteerimise projekti. Projekti käigus on lapsed saanud teadlikumaks toidu mitte raiskamisest, kompostimisest ja jäätmete sorteerimisest.